KROK
1. Ak chceš aby sa kôň pohol , dívaj sa dopredu a jemne preitlač oboma nohami na boky koňa .
2. Ruky jazdca držiace vôzdky spočívajú voľne na krku . Tak je zabezpečený nepretržitý kontakt jazdca zo zvieraťom a umočnuje to aj všasné reakcie jazdca .
3. Keď chceš koňa zastaviť , tak seď zpramene a vôzdkyprimerane pritiahni k telu .
KLUS
1. Pri prechode z kroku do klusu pritlač kolená k telu koňa a výrazne zosilny tlak . Vôzdky však nadalej drž tak , aby sa zachoval kontakt s hlavou koňa .
2. Pri tomto pohybe koňa sa jazdec vlastne necháva zdvíhať dopredu zo sedla - Preto netlač boky zvieraťa , ani sa neznaš stavať v strmeňoch .
3. Súlade s pohybom koňa dosadni čo možno najaprirodzenejšie späť do sedla . Tak opakovať .
CVAL
1. Udržiavaj zviera v nie príliš rýchlom kluse . Na jeden až dva kroky koňa zostaň sedieť v sedle a potom sa zľahka dotkni bokov zvieraťa za remeňom podbrušníka .
2. Zbytočne neomedzuj koňa v natiahnutí krku s hlavy dopredu . Seď vzpriamene , ale úplne uvoľnene . Sedacími svalmi reaguj na pohyb zvieraťa .
3. Ak chceš spomaliť , posaď sa vzpriamene a pritisni sediacie a stehené svaly k telu koňa . Zároveň mierne zatiahni za vôzdky . Nemykaj však s nimy !
4. Keď zviera na tvoj pokyn zareaguje a spomalí , uvoľni ťah vôzdok a začni sa pohybovať v rytme klusu.
Základné cviky:
Základné jazdiarenské cviky
Jazdiarenské cviky pomáhajú jednak naučiť jazdca správne viesť a spoľahlivo ovládať koňa, a na druhej strane sa nimi u koňa sa nimi cvičí ohybnosť, obratnosť, pozornosť a poslušnosť. Nácvik je najvhodnejšie začínať na drezúrnom obdĺžniku, pretože má steny na určitých miestach označené písmenami. Tieto jazdcovi uľahčujú orientáciu v priestore
Drezúrny obdĺžnik má mať rozmery 20 x 40 m alebo (v lepšom prípade) 20x60m. Vchod naň býva obyčajne na krátkej stene, a to na písmene A. Stredová línia je tiež daná písmenami (D, L, X, I, G - v danom poradí smerom od A do C), ale tie sa na obdĺžniku nevyznačujú. Bod X je vlastne absolútny stred jazdiarne - leží na priesečníku spojníc stredov stien a zároveň aj priesečníku diagonál.
Samozrejme, začíname s najjednoduchšími cvikmi, nenáročnými na ohýbanie, ktoré možno využiť na zmenu smeru. Môžu sa cvičiť v kroku, kluse i cvale. Sú to:
Samozrejme, začíname s najjednoduchšími cvikmi, nenáročnými na ohýbanie, ktoré možno využiť na zmenu smeru. Môžu sa cvičiť v kroku, kluse i cvale. Sú to:
Diagonálou zmeniť smer
Tento cvik slúži na zmenu smeru a prevádza sa na diagonále FXH (alebo v smere HXF), a na diagonále a MXK (alebo v smere KXM). Pre diagonálu FXH cvik vyzerá nasledovne: v bode F vyjde jazdec smerom k bodu X (ak sa jazdí v ľahkom kluse, jazdec presadne na opačnú nohu), presunie bičík do "novej" vnútornej ruky prejde ho a pokračujete k bodu H. Tu sa napojí na protiľahlú dlhú stenu a po stene pokračuje v jazde ďalej.
Zo stredu
Podstata cviku spočíva v schopnosti jazdca viesť koňa po rovnej línii bez opory steny.Začiatok i koniec cviku je v stredoch krátkych stien, tj. cvik sa uskutočňuje na línii bodov AXC (alebo v smere CXA).
Na pol jazdiarne
Je podobný cviku zo stredu, ale začína a končí v stredoch dlhých stien, t.j. jazdí sa línia BXE (alebo v smere EXB
Oba cviky ("na pol jazdiarne" a "zo stredu") možno využiť aj na zmenu smeru a to napr. pri povele "na pol jazdiarne a na stene na druhú ruku". V prípade velenej zmeny smeru je nutné pri prechádzaní bodu X v ľahkom kluse presadnúť (t.j. zmeniť nohu na ktorú vysadáme). Takisto bičík presunieme bičík do "novej" vnútornej ruky
Obrat vpravo
Robí sa kdekoľvek na dlhej stene. Ak sú na jazdiarni vyznačené písmená, vychádza sa z písmen. Cvik sa môže robiť v každom ruchu, a tiež sa môže využiť ku zmene smeru, a to povelom "obrat vpravo (resp. vľavo) a na stene na druhú ruku". Ak sa jazdí v skupine, potom jazdci pri danom povele nasledujú prvého jazdca (idú v jeho stopách). Ak sa skupine jazdcov zavelí "samostatne obrat vpravo (resp. vľavo)", vtedy jazdci samostatne odbočia (nie za prvým jazdcom).
Veľký kruh
Pre koňa nie je príliš náročný, avšak kladie už isté nároky na jazdca, pretože kruh musí byť naozaj kruhom, nie oválom alebo niečím podobným. Kôň musí byť správne ohnutý, hlava koňa nesmie byť otočená von z kruhu a zadok koňa nesmie vypadávať. Veľký kruh má priemer 20m, jazdí sa vo všetkých ruchoch. Velí sa buď počet kruhov (napr. "dvakrát veľký kruh") alebo do odvolania (napr. povelom "priamo vpred", alebo "na celú jazdiareň"). Obyčajne sa robí (začína) v písmene A ("hore", t.j. jazdíme AXA) alebo v C ("dole", t.j. jazdíme CXC). Tiež sa jazdí v strede jazdiarne so začiatkom v B alebo E (t.j. BEB alebo EBE), kde X je stredom tohto kruhu .
Kruhy zmeniť
Na jazdiarni 20x40 m sa zákonite oba kruhy dotýkajú v bode X. V tomto bode musí byť kôň rovný - zrovnáva sa približne jeden krok pred X a jeden krok po X ide ešte rovno. Avšak už ten jeden krok pred X jazdec pracuje na prestavovaní koňa na druhú ruku. Keďže týmto cvikom zmeníme smer, musíme si v X preložiť bičík do druhej ruky a ak ideme v ľahkom kluse, tak musíme presadnúť na druhú nohu. Hoci sa cvik zdá byť jednoduchý, je to len zdanie. Pri jazdení tohto cviku v cvale musíme v X urobiť jednoduchú alebo letmú zmenu cvalu - ak to kôň ešte nevie, je tento cvik výbornou učebnou pomôckou.Ak sa jazdí na jazdiarni 20x60m, potom sa cvik kruhy zmeniť urobí tak, ako je to nakreslené na obrázku vpravo.
V kruhu zmeniť smer
Ide o náročnejší cvik, najmä čo sa týka ohýbania a prestavovania koňa. Jazdí sa v kluse a kroku. V podstate je to jedno, kde sa začína robiť, no pri jeho počiatočnom nacvičovaní sa odporúča začať v písmene P alebo V. Každý z dvoch oblúkov, z ktorých sa cvik skladá, má zhruba priemer 10m. Než sa prejde z jedného oblúku na druhý, musí byť kôň asi 2 kroky rovný.
Od steny k stene
Jazdí sa z písmen FM (alebo MF), prípadne HK (alebo KH) smerom k X (ale jazdec nedôjde až doň, vyjazďuje sa asi 5-6m od dlhej steny). Cvik sa robí na tej dlhej stene, ku ktorej sa jazdec blíži, keď zaznie povel. Povel by mal zaznieť skôr, než jazdec minie stred krátkej steny. Cvik sa môže jazdiť vo všetkých ruchoch. Týmto cvikom sa precvičuje pristavovanie koňa k správnej ruke a správne prenášanie váhy. Keďže sa týmto cvikom nemení smer, nieje dôvod presadať pri ľahkom kluse na opačnú nohu. Keď sa dá povel "na oboch dlhých stenách od steny k stene", urobíme uvedený cvik na obidvoch dlhých stenách. Aj tieto cviky sa jazdia až do odvolania.
Zložitejšou obmenou cviku je "dvakrát od steny k stene". Jazdí sa v kroku a kluse a je omnoho náročnejší na pristavovanie koňa a prenášanie váhy jazdca. Začiatok i koniec cviku je v krajných písmenách dlhých stien.
Ďalšie ohýbacie cviky zaraďujeme, až keď je kôň rozpohybovaný. Ide o cviky:
Oblúkom zmeniť smer
Oblúk ma priemer cca 6-8m, začiatok i koniec cviku sú na dlhej stene. Prvý bod, kde je možné oblúkom meniť smer, je stred dlhej steny (ak má jazdiareň 20x60m), alebo využijeme druhú polovicu dlhej steny. Cvik sa jazdí vo všetkých ruchoch. V ľahkom kluse presadneme na druhú nohu (pred návratom na stenu), bičík dáme do vnútornej ruky
Malý kruh
Vyžaduje od koňa veľké ohnutie, a od jazdca veľkú pozornosť. Pri jazde v zástupe ho každý jazdec jazdí samostatne (nie za vedúcim jazdcom) a to v mieste, kde sa jazdec nachádza keď zaznie povel. Na rozdiel od veľkého kruhu sa jazdí len jeden kruh (pokiaľ sa nezavelí počet). Priemer malého kruhu je 6-10 m. Závisí to od prijazdenosti koňa a tiež od toho, v akom ruchu ide kôň. Ak sa jazdí v cvale, robí sa kruh o priemere 10 m, v kluse (zvyčajne v pracovnom) 8 m, a v kroku je to 6 m. Nie je vhodné jazdiť kruh s menším priemerom, pretože kôň sa nemôže dostatočne ohnúť a začne z kruhu vypadávať zadkom. Koniec a začiatok malého kruhu musí byť na rovnakom mieste steny.
Vlnovka
Podľa počtu oblúkov môže ísť o cvik na uvoľnenie, alebo naopak pre zhromaždenie. Tento cvik sa dá jazdiť vo všetkých ruchoch. Vlnovky môžu mať párny alebo nepárny počet oblúkov. Na menších jazdiarňach sa jazdí vlnovka o troch alebo o štyroch oblúkoch, na väčších i vlnovka o 5 oblúkoch (pričom sa musí prihliadať i na stupeň výcviku koňa). Vlnovky s párnym počtom oblúkov vedú k zmene smeru, a v tom prípade sa pri jazde ľahkým klusom sa na stredovej línii presadá, v cvale preskakuje na opačnú nohu. Vlnovky sú vlastne tvorené príslušným počtom polkruhov rovnomerne rozdelených na celom priestore jazdiarne a spojených rovnými líniami. Vlnovky spravidla začínajú a končia v stredoch krátkych stien (A,C).
Kruh zmenšiť / zväčšiť
Ide o náročné cviky, ktoré zlepšujú zhromaždenie a slúžia ako príprava pre chody do strán. Jazdec zmenšuje veľký kruh špirálovito až na veľkosť malého kruhu (t.j. z 10 na 6 m). Tým sa zvyšuje zhromaždenie a ohnutie koňa. Bezprostredne po tomto cviku by mal nasledovať povel "kruh zväčšiť" - opäť ide o postupné, špirálovité zväčšovanie kruhu s koňom patrične ohnutým.
Aby jazdci mohli zajazdiť akýkoľvek cvik správne, je nutné zadať povel dostatočne včas (aby jazdci nereagovali zbrkle). Preto povely k jednotlivým cvikom udávame zhruba o jedno písmeno dopredu - pokiaľ ide o cvik predvádzaný v prvom písmene dlhej steny (diagonálou zmeniť smer, od steny k stene, vlnovky,...), dáme povel pred prejdeným prvého rohu krátkej steny. Uvedené cviky možno kombinovať, jazdiť ich v rôznych chodoch a tempách. A samozrejme je potrebné pracovať aj na prechodoch.