Štíli jazdenia
Na svete existujú 2 štýli jazdenie:
Anglický:
-parkúr
-drezúra
-dostihy
Westernový:
- napr. reining
-pole bending
- barrel race a iné
Parkúr:Pri parkúre ide jazdcovy o to aby čisto a bezchybne zaskákal celý parkúr v čo najkratšom čase.
1) Nájazd - Nájazd musí byť priamy na stred prekážky v kľudnom tempe cvalu. Koník nesmie na prekážku priam letieť a u mladších koní sa priam vyžaduje kolmý nájazd s väčším oblúkom
2) Odraz - Keď pocítiš, že sa kôň odrazil, vysadni zo sedla. Trupom sa nakloň dopredu a ruky polož zvieraťu na krk. To všetko spolu koňovi uľahčí zdolanie prekážky. Treba dbať na to aby jazdec spolu s koňom sa zosúladil.
3) Vo vzduchu - Nestoj v strmeňoch. Pritlač sa tesne k telu koníka. Keď ucítiš, že kôň natiahol hlavu a krk maximálne dopredu, zľahka pritiahni vôdzky.
4) Dopad - Keď pocítiš, že kôň nohami dopadá na zem, musíš sa zľahka vystrieť. Neopieraj sa však ako pri sede v sedle. V tomto okamihu hmotnosť tvojho tela nesú kolená a členky.
5) Po dopadne je potrebné urobiť ešte zopár cvalových skokov priamo (nie je to však povinnosť)
Drezúra:
Súťažné úlohy sa predvádzajú na drezúrnom obdĺžniku s rozmermi 60 x 20 m alebo 20 x 40 m. Obdĺžnik je rozdelený písmenami, ktoré označujú presné miesto, kde majú byť určené cviky vykonané. Všetci súťažiaci predvádzajú rovnaké predpísané úlohy (s výnimkou súťaží voľnej zostavy), ktoré sú prispôsobené stupňu obtiažnosti súťaže. Zbor rozhodcov hodnotí chody, poslušnosť koňa, sed jazdca i správnosť a účinnosť pomôcok. Každý rozhodca udelí jednu známku za každý cvik a známku za celkový dojem (0 - 10 ), pričom 0 znamená nevykonanú úlohu a 10 je najvyššie hodnotenie - vynikajúce. Konečná známka je priemerom známok všetkých rozhodcov. Dvojica sa najvyššou dosiahnutou známkou vyhráva.

Dostihy:Prvé zmienky o konských dostihoch vo Veľkej Brtitáni pochádzali od Wiliama Fitzstephena,ktorý písal o pretekoch konaných v Smithfielde v Londýne roku 1074.Prvá dostihová dráha bola v grófstve Yorkshire a objednal si ju rímsky cisár Lucius Septimius Severus v rokoch 208-211.Až do 16 st.boli dostihy,,kráľovstkým športom"a zábavou šľachticov,Vo VB sa vláduci panovník už tradične aktívne zaujma o dostihy a o anglického plnokrvníka.Za vlády Jakuba I.sa usporadúvali oficiálne dostihy nedaľeko Richmondu.Jakub I.vybudoval lovecké sídlo ,ktoré sa stalo sídlom medzinárodných konských dostihov.Kráľ Karol I.financoval prvé preteky Gold Cup v Newmarkete v roku 1634 a od roku 1667 sa tam usporadúvali dostihy každoročne.Oliver Cromwell zakázal dostihy a až Karol II.opäť zaviedol tento šport.Zvýšil peňažnú odmenu a počet pretekov v newmarkete a zaviedol pravidlá a predpisy týkajúce sa hmotností a vzdialenosti.Aj dostihová dráha v Epsone,kde sa konajú slávne Derby,sa otvorila za jeho vlády.Kráľovná Anna a jej manžel dánsky princ Juraj veľmi silno ovplyvnili formovanie moderného anglického plnokrvníka.Boli to nadšení fanúšikovia dostihov a vylepšili plemeno dovezením arabských koní,vrátane slávneho Darley Arabiana,jedného z praotcov moderného A1/1.Počas jej vlády sa otvorili dostihové dráhy v Ascote(1711),kde sa konajú súťaže Royal Ascot,v Donsasteri a v Yorku.

Westernový štýl:
Oťaže sa pri westernovom štýle sa držia obyčajne v jednej ruke a používajú sa čo najmenej.No mladý kôň potrebuje aby ho usmerňovali dvoma rukami. |
Tradičný jazdec má na sebe toto oblečenie:
Westernové nohavice ktoré sa volajú chapsy a klobúk s názvom stetson.
Westernový jazdci nemusia mať na hlavách čiapky ako Olíviac a jej priatlia vždy je však bezpečnejšie mať helmu,najmä ak sa začíname učiť.
Westernový výstroj
Medz i európskym a westernovým jazdením a výstrojom je niekoľko dôležitých rozdielov.Westernové sedlo má vysokú prednú a zadnú časť a uzda má zahnuté zubadlo alebo ho vôbec nemá.Aj liace sú iné a obyčajne sa držia voľnejšie.
Nohy westernového jazdca sú viac vystreté ako nohy europského jazdca aby sa mu počas dlhšej cesty sedelo pohodlnejšie a lepšie.Liace sa pri westernovom štýle sa držia obyčajne v jednej ruke a používajú sa čo najmenej.No mladý kôň potrebuje aby ho usmerňovali dvoma rukami.
Určite ste pochopili že westernový štýl jazdenia je celkom oný ako európsky ,ktorý sa učia iný.Pomôcky nohami sú trocha odlišné a liace sa iba jemne používajú na krku,ak chceme,aby kôň išiel do strany,rýchlo zmenil smer alebo zastavil

Webová stránka bola vytvorená pomocou on-line webgenerátora WebĽahko.sk